Stanton Glantz professzor az e-cigarettával kapcsolatos kutatások Münchausen bárója, az ember már előre fogja a fejét, mikor nyilatkozni látja, hogy ezúttal épp hol lódít. Nyugalom, most sem hagy minket cserben!
Balogh Dávid tömör összefoglalóját változtatás nélkül idézem, tökéletesen ábrázolja, hogy Glantz most sem riad vissza attól, hogy elegánsan hátat fordítson az ok-okozati összefüggéseknek, és ott is kapcsolatot kreáljon, ahol nincs.
Megnéztek cirka 70 ezer kórlapot, kórtörténetet (36 697 fő 2014-es adatai, illetve 33 028 fő kórlapja 2016-ból). Megállapították statisztikai számításokkal, hogy a DOHÁNYZÓK átlagosan 2.72-szer több alkalommal kaptak szívinfarktust, mint a nem dohányzók. Azok, akik a kórlapjuk szerint e-cigit szívtak, átlagosan 1.79-szer többször kaptak szívinfarktust, mint a nem dohányzók.
DE azt nagyon kényelmesen elfelejtjük, hogy a legrosszabb USA becslések alapján is az e-cigaretta használók ~90%-a leszokottt vagy leszokóban lévő dohányos!
Kényelmesen elfelejtjük megemlíteni, hogy 2.72-szeres kockázat HELYETT 1.79-szeres kockázatra CSÖKKENT az arány azoknál, akik átszoktak!
Kényelmesen elfelejtjük megemlíteni azt is, hogy az az 1.79-szeres kockázat SIMÁN LEHET attól is, hogy a delikvens előtte X évig dohányzott!
Az MTI kényelmesen kifelejtette azt is, hogy a korábban e-cigarettázó, DE már arról is leszokott alanyoknál 0.68-szoros a kockázat, míg a korábban dohányzó, de már leszokott dohányosok esetén 1.70-szoros a kockázati mutató!
Az MTI azt se közölte (mert így kényelmes még mindig), hogy a magas vérnyomással küszködők kockázati mutatója 2.32-szeres, a magas koleszterinszinttel küszködőké 2.36-szoros, a cukorbetegeké pedig 1.77-szeres! Az életkor sem mindegy: 10 évenként 1.65-szörös növekedést mutattak a statisztikáik
Jó hír, de ez sem szenzáció: a nők esetén a szívinfarktus sokkal ritkább, 0.47-szeres a kockázati mutatójuk.
Na, ebből vonta le ez a sarlatán Glantz azt a következtetést, hogy ha a bagózás ("2.72, na jó, kerekítsünk háromra") háromszoros kockázat, az e-cigarettázás pedig cirka kétszeres (nagyvonalú leszek, 1.79 az már majdnem 2!), akkor a KETTŐT ÖSSZEADOM!
Ennyit arról, hogy most végre kiderült, hogy mennyire káros az e-cigaretta. Kedves sajtó, igen, kiderült, még 2015-ben, legalább 95%-kal kevésbé, mint a dohányzás.
Stanton Glantz hagymázas hülyeségei helyett olvassunk inkább Polosa professzortól, akinek 2017-es tanulmánya 3.5 éven keresztül vizsgált korábban sosem dohányzó, de elektromos cigarettázó alanyokat, és az égegyadta világon semmilyen káros egészségügyi következményt nem sikerült kimutatnia. Ezt persze nem szajkózza a média.